شرکت خدمات فرش فرمانبر

قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ریشه فرش / ۹نفر از۱۰ صاحبین فرش این موارد را راجب ریشه فرش نمیدانند

۹نفر از۱۰ صاحبین فرش این موارد را راجب ریشه فرش نمیدانند

فهرست مطالب پنهان

ریشه فرش یکی از اجزای فرش های دستباف و ماشینی است که نقش بسیار مهمی در زیبایی فرش های ایرانی دارد وهرگونه مشکل و آسیب به آن میتواند از زیبایی و قیمت فرش بکاهد.

اصولا ریشه های فرش را با اصطلاح  ” چله فرش ” نام میبرند. پس اگر در جایی اسم چله فرش به گوشتان خورد یا در این مقاله از این اصطلاح استفاده کردیم  منظور همان ریشه فرش است .

ریشه فرش = چله فرش 

چله های فرش  یکی از حساس ترین قسمت های فرش به شمار میروند که نظافت ، تمیزی و نگهداری آنها لازمه دانستن یکسری اصول خاصی است. که  اگر این اصول را ندانید یا کلا هیچ آگاهی راجب آنها نداشته باشید مطمئن باشید همین طره های زیبای حاشیه  فرش میتوانند هزینه ی زیادی برای شما ایجاد کنند. مخصوصا اگر جنس آنها  از نوع مرغوب باشد که در ادامه همین مقاله آنرا به صورت کامل  توضیح داده ایم.

هدف از نوشتن این مقاله چیست:

با توجه به تجربه زیادی که در این چند سال اینجانب کسب کرده ام و تعداد افراد زیادی با مشکلات ریشه ای فرش دست و پنجه نرم میکنند و برای حل این مشکلات هزینه های زیادی را بابت ترمیم یا هرچیز دیگر میپردازند تصمیم گرفتیم این بار در وب سایت خدمات فرش مقاله ای جامع در مورد ریشه های فرش ارائه دهیم طوری که تمام موارد و نیاز کاربر را پوشش دهد و جای هیچ ابهامی نباشد. 

ما به شما قول میدهیم: با خواندن این مقاله برای همیشه از شر مشکلات ریشه ای فرش خلاص خواهید شد.

 در این مقاله به چه موضوعاتی پرداخته شده است:

  ✔ معرفی کامل انواع جنس های ریشه فرش 

  ✔ نحوه تمیز نگهداشتن ریشه های فرش 

  ✔ بهترین محافظ ریشه فرش کدام است؟

  ✔ نحوه شستن ریشه های فرش + چگونگی انجام آن

  ✔ چگونه جنس ریشه های فرشمان را تشخیص دهیم؟

   ریشه آماده فرش چیست ؟

  ✔ مزیت ریشه های آماده فرش چیست؟

  ✔ نحوه نصب ریشه های آماده فرش چگونه است؟

   آسیب های احتمالی ریشه های فرش کدام اند؟ 

   روش های پیشگیری از آسیب های فرش 

  ✔ علت زرد شدن ریشه های فرش 

  ✔ نحوه از بین بردن زردی ریشه فرش 

  ✔ نحوه تزئین ریشه فرش های دستباف و ماشینی ( دوگره ریشه )

  ✔ نحوه ترمیم و تعویض ریشه های فرش 

  ✔ توضیح کامل انواع ریشه زنی فرش های دستباف و ماشینی

  ✔ در هنگام شستن فرش به چه نکاتی در مورد ریشه ها باید توجه کرد؟

  ✔ روش تشخیص ریشه ابریشم از اصل چگونه است؟

انواع جنس  تشکیل دهنده ریشه فرش :

ریشه های فرش هم مانند الیاف فرش از جنس های متفاوتی تشکیل میشوند که از جمله این جنس ها میتوان به این موارد اشاره کرد:

  • جنس ابریشم 
  • جنس پشم
  •  ساده ( که از جنس نخ های معمولی هستند)

ریشه های فرش از جنس ابریشم اصل:

طبیعتا از بین این ۳ جنس ، ریشه هایی که جنس آنها از ابریشم است بسیار بسیار با ارزشند، طوری که مقاومت آنها بسیار بالا است و مهمتر اینکه بسیار جلوه خاص و شیکی به فرش میدهند. البته این نوع ، تنها برای فرش های تمام ابریشم دستبافت استفاده میشوند و برای هرنوع فرش دستبافی از این مدل نخ جهت ریشه استفاده نمیکنند.

ریشه های فرش از جنس ابریشم مصنوعی:

نوعی دیگر از ریشه ها ابریشم هستند که ظاهر متفاوت تری نسبت به ریشه ابریشم اصل دارند اما مقاومت آنها به ریشه های ابریشم اصل نمیرسد و به نام ریشه های ابریشم مصنوعی معروفند . و بعضی از فرش های دستباف و همه فرش های ماشینی دستبافت گونه امروزی  که بسیار ظاهر و نقشه های شیک و منحصر به فردی دارند ، ریشه  آنها ازنوع ابریشم مصنوعی است. 

دراین تصویر ریشه ابریشم مصنوعی را مشاهده میکنید که آن هم از انواع ریشه فرش است
ریشه ابریشم مصنوعی

ریشه های فرش از جنس پشم:

ریشه های با جنس پشم تنها در فرش های دستبافت استفاده میشوند و به هیچ عنوان در فرش های ماشینی از این نوع  استفاده نمیکنند چون از لحاظ ظاهری به هیچ عنوان با طرح و نقش فرش های ماشینی هم خوانی ندارند. البته که خود ریشه های پشم هم انواع متفاوتی دارند که در به روز رسانی های بعد راجب آن توضیح خواهیم داد.

ریشه پشم یکی از انواع ریشه فرش است که در عکس مشاهده میکنید
ریشه پشم

ریشه های فرش از جنس نخ های معمولی:

ریشه هایی با جنس ساده که همان نخ های معمولی هستند از لحاظ زیبایی و استحکام  نسبت به نوع ابریشم و پشم از درجات کمتری برخوردار هستند. که کاربرد این دسته از ریشه ها هم برای فرش های ماشینی  و هم فرش های دستباف استفاده میشود.

به طور خلاصه  نوع کاربرد هر ریشه  به این صورت است :

__________________________________________________

جنس ریشه │  نوع فرش     فرش دستبافت          فرش ماشینی
   ابریشم طبیعی               ✔  
ابریشم مصنوعی
پشم                
ساده                ✔                

________________________________________________________

چگونه جنس ریشه فرشمان را تشخیص دهیم:

چگونگی تشخیص جنس ریشه دستباف:

شما که تا این قسمت مقاله پیش آمده اید، مطمئنا تا الان با انواع جنس ریشه فرش آشنا شده اید . اما آنچیزی که مهم است نحوه تشخیص ریشه ها از یکدیگر است .که این مورد برای فرش های دستبافت بسیار مهم و حیاتی است مثلا: نحوه تشخیص ریشه ابریشم اصل از مصنوعی چگونه است ؟ یا چطور میتوان ریشه های ابریشم ، پشم و معمولی را از یکدیگر تشخیص داد ؟ ( این مورد هم در به روز رسانی هفتگی مقاله کامل توضیح داده میشود) 

نحوه تشخیص جنس ریشه ماشینی:

نحوه تشخیص جنس ریشه فرش های ماشینی بسیار ساده است . اگر دوباره به جدول بالا نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که جنس ریشه این دسته از فرش ها  یااز نوع ساده است یا ابریشم مصنوعی که  با دیدن دو عکس زیر و مقایسه آنها به راحتی میتوانید آنرا درک کنید و خودتان تشخیص دهید.

ریشه فرش ماشینی از جنس ساده : یعنی جنس نخ کاملا معمولی است.

ریشه های معمولی هم که از نخ ساده اند از انواع ریشه فرش محسوب میشوند
ریشه معمولی

ریشه فرش ماشینی از نوع ساده : یعنی جنس نخ کاملا معمولی است.

ریشه فرش ماشینی از نوع ابریشم مصنوعی
ریشه ابریشم مصنوعی

 

دومورد از مهمترین سوالات و مشکلاتی که کاربران معمولا در ارتباط با ریشه های فرششان دارند عبارت اند از:

✔ چگونه ریشه ها را تمیز نگه داریم:

✔ بهترین محافظ ریشه فرش چیست:

اصولا تمیز نگه داشتن چله فرش  با نحوه تمیز کردن آنها تفاوت بسیاری دارد که به صورت جداگانه به برسی هرکدام خواهیم پرداخت.

اما اینکه چگونه ریشه فرش را تمیز نگه داریم  مسئله ای است که شامل هم فرش های دستباف و هم فرش های ماشینی میشود.

تمیزنگه داشتن ریشه ها با مقاومت و استحکام آنها رابطه مستقیم دارد . به طوری که هرچه بیشتر به آنها برسید و آنها را تمیزتر نگهدارید بیشتر شاهد مقاومت و استحکام آنها خواهید بود و برعکس چرکین شدن آنها به شدت میتواند موجب سستی آنها شده طوری که به راحتی کنده شوند.البته عوامل زیادی در سست شدن و کنده شدن ریشه های فرش دخیلند که به این عوامل در ادامه خواهیم پرداخت.

اما میخواهیم به شما روشی معرفی کنیم که به وسیله آن با یک تیر دونشان بزنید. یعنی با اجرای این روش شما هم میتوانید برای همیشه ریشه های فرش را تمیز نگه دارید و هم اینکه  شاهد استحکام و مقاومت همیشگی آنها باشید.

با استفاده از این روش با یک تیر دو نشان خواهید زد
این روش استفاده از نوعی ریشه بند فرش است که به راحتی بر روی ریشه ها نصب میشوند. و کاربرد آن، هم برای فرش های دستباف و هم برای فرش ماشینی است بطوری که هم به تمیزی همیشگی ریشه ها کمک میکند و هم موجب افزایش طول عمر آنها میشود.
جاجیم قوی ترین محافظ ریشه فرش و همچنین یکی از نگهدارنده ریشه فرش است که جهت نگهداری از ریشه های فرش تمام آن را میپوشاند
جدید ترین نوع محافظ ریشه فرش

ریشه بند فرش که به وسیله آن ریشه هارا میپوشانیم  یک نگهدارنده بسیار قوی برای چله های فرش است که دارای یکسری مزیت های منحصر به فرد و قابل توجه ای است که به شما پیشنهاد میکنم مقاله:

معرفی یک کاور ریشه فرش خارق العاده برای محافظت از ریشه ها” را حتما به صورت کامل مطالعه کنید چون در این مقاله به صورت صفر تا صد در مورد ریشه بند فرش و همچنین نحوه نصب آن را به شما توضیح داده ایم.

نحوه شستن ریشه های فرش چگونه است:

یکی دیگر ازمواردی که کاربران زیادی در جستوجوی آن هستند و از ما هم این سوال را به دفعات زیاد پرسیده اند:”نحوه شستن ریشه فرش” است . 

همان طور که میدانید و درمقالات دیگر هم به آن زیاد اشاره کرده ایم ، تمام انواع فرش ها از جمله: فرش های دستباف ، ماشینی ، فانتزی و … همگی به یک روش شسته نمیشوند و در هنر فرش این یک قانون است و این قانون دقیقا برای چله فرش  هم صدق میکند . پس شستن ریشه فرش هم دقیقا نیاز به یک سری اصول دارد.

بگزارید بیشتر برایتان توضیح دهم : مثلا اگر شما فرش دستباف دارید ممکن است جنس ریشه آن یکی از این موارد باشد( با توجه به جدول بالا) :

۱- ابریشم ۲- پشم ۳- نخ ساده

و همچنین اگر فرش ماشینی دارید جنس ریشه آن هم ممکن است ۱- ریشه ساده باشد یا از نوع ۲-ابرشیم مصنوعی باشد.

اگر خودتان میخواهید اقدام به شستن فرش کنید قبل از آن باید این نکته را حتما بدانید
 نکته مهم این است که قبل از شستن ریشه فرش در منزل حتما از جنس ریشه های فرشتان آگاهی پیدا کنید . یعنی این طور نباشد که اگر خودتان تصمیم به شستن ریشه های فرشتان میکنید همان طور الابختکی بدون هیچ شناختی شستوشوی ریشه را آغاز کنید . اگر غیر از این باشد مطمئن باشید احتمال اینکه با دست خودتان آنهارا به نابودی بکشانید هست. 

 چگونه جنس ریشه های فرشمان را تشخیص دهیم :

(در بهروز رسانی بعدی این مبحث کامل خواهد شد)

چگونگی شستن ریشه فرش :

گاهی اوقات پیش می آید که:

۱#- ریشه ها بر اثر عواملی چرکین شده اند و احساس میکنید ریشه ها دیگر آن سفیدی سابق خود را ندارد و انگار کدر شده اند و درصدد سفید کردن آنها هستید.

۲#- ریشه ها براثر عواملی مانند عدم رعایت شستن اصولی فرش، دچار زردی شده اند.و در صدد رفع زردی آنها هستید.

۳#- ریشه ها رنگی شده اند : این مورد بیشتر در فرش های دستباف رخ میدهد که معمولا رنگ بافت فرش در اثر شستن نادرست به ریشه ها رسیده و آنها هم رنگی میشوند.

در این عکس براثر شستن نادرست ریشه فرش دستباف رنگ فرش به ریشه ها انتقال کرده
انتقال رنگ فرش به ریشه ها

س

اگر با این مشکلات مواجه شدیم چه کار باید انجام دهیم؟

پیشنهاد شرکت خدماتی ما به شما معرفی یک ترکیب ساده و دم دستی است که به راحتی میتواند ریشه های فرشتان اگر چرکین یا زرد هستند را سفید کند بدون آنکه آسیبی به ریشه ها وارد کند.

شما میتوانید ازیک ترکیب خیلی ساده و دم دستی ” تاید دستی + کلر ” استفاده کنید.

نحوه انجام کار چگونه است:

مرحله ۱: برای انجام این کار ابتدا محلول ترکیبی تاید دستی + کلر + آب را در یک تشت بریزید و هم بزنید تا کف کند.

مرحله ۲: سپس بدون آنکه ، دیگر قسمت های فرش خیس یا کفی شوند باید ریشه ها را شستوشودهید به این صورت که این کارا باید قسمت به قسمت انجام دهید. یک ابزار مناسب برای شستن ریشه ها میتوان از “برس شستوشوی فرش” نام برد که به راحتی میتوان آنرا تهیه کرد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن جدید6.jpg می‌باشد

ابتدا تمام ریشه هارا  را مرتب کنید و اگر گره خوده اند و یا درهم ریخته شده اند حتما انها را باز و صاف کنید. سپس با استفاده از برس شستوشوی فرش که آنرا آغشته به محلول کرده اید به آرامی از بالا به پایین بر روی ریشه ها بکشید.( این کارا میتوانید چند بار تکرار کنید)

توجه : روشی که در دومرحله گفته شد صرفا برای شستن ریشه های از نوع ساده است و این روش را به هیچ عنوان برای شستن ریشه  پشم ، ابریشم مصنوعی و ابریشم اصل پیشنهاد نمیکنم . به دیل جنس خاصی که این ریشه ها دارند بهتر است آنها را به قالیشویی های متخصص و متعهد در این زمینه بسپارید و حتما قبل از تحویل از آنها ضمانت شست دریافت کنید.

 

توجه: در هنگام شستن ریشه ها به هیچ عنوان از این دو ماده خطرناک استفاده نکنید:

۱- سولفید ۲- وایتکس

سولفید و وایتکس دو ماده شیمیایی اند که معمولا در پروسه سفید کردن  و از بین بردن زردی ریشه ها از این ۲ ماده شیمیایی استفاده میشود که خب این تنها مزیت آنها است . اما استفاده از سولفید و وایتکس ۲ عیب بسیار بزرگ دارند: ۱- تنفس آنها بسیار برای سلامتی فرد مضر است و به راحتی به ریه های فرد آسیب وارد میکند ۲- اگر ندانید به چه اندازه ای باید از این مواد استفاده کنید، به راحتی موجب پوسیده شدن ریشه ها میشوند طوری که  پس از مدتی متوجه خواهید شد که ریشه ها سست شده و خود به خود کنده میشوند و تنها راه حل آن تعویض ریشه فرش است.

پوسیدگی ریشه فرش را مشاهده میکنید که بر اثر رطوبت رخ داده است

نمونه ای از ریشه پوسیده براثر شستن نادرست ریشه ها 

 

 بسیاری از خانواده های ایرانی از وایتکس جهت شستوشوی فرش استفاده میکنند باید بگویم این کار به راحتی موجب از دست رفتن لطافت و نرمی فرش میشود و فرش حالت زبری و سخت پیدا میکند و دیگر به حالت اولیه خود باز نمیگردد. 

توصیه مهم مابه شما:

 اگر فرش گرانبهایی دارید که بسیار با ارزش است به هیچ عنوان از این دو ماده جهت شستوشوی فرش و ریشه فرش استفاده نکنید شاید مزیت آن قابل توجه باشد اما نسبت به عیب آن قابل مقایسه نیست. دوست عزیز باز هم تکرار میکنم با توجه به تجربه شخصی بنده افراد زیادی را میشناسم که فرش دستباف با الیاف پشم مرغوب خود را چگونه با یک سری ناآگاهی بی ارزش کرده اند طوری که الان به شدت از قیمت وارزش آن کاسته شده است.

ریشه آماده فرش چیست؟ 

ریشه آماده فرش  دسته ای از انواع ریشه هستند که تنها برای فرش های ماشینی دستبافت گونه استفاده میشوند. و امروزه در همه فرش های ماشینی از این نوع ریشه استفاده میشود. ریشه های آماده در واقع نوعی ریشه هایی از پیش درست شده اند که در طرح های مختلفی تولید میشوند و با  زیبایی و جلوه منحصر به فردی که دارند جذابیت و زیبایی فرش را دوچندان مکینند.

 نحوه نصب ریشه های آماده چگونه است؟ 

ریشه های آماده فرش خود  به یک نوار مخصوص متصل اند و نحوه نصب آنها به وسیله یکسری دستگاهای مخصوص  انجام میشود که به قسمت لبه فرش متصل میشود.البته باید بگویم این کار هیچ گاه به صورت دستی انجام نمیشود و امکان پزیر نیست.

درتصویر ریشه آماده فرش را مشاهده میکنید که ریشه ها به نوار متصل اند و نوار به وسیله دستگاه به حاشیه فرش متصل میشود
ریشه آماده فرش

مزیت ریشه های آماده چیست؟(۲ مزیت اساسی)

طرح های موجود در ریشه های آماده فرش معمولا به صورت انواع گره های تزئینی بر روی ریشه است که واقعا طرح های بسیارخارق العاده هستند. که مزیت اول آن زیبایی بسیار خاصی است که به قسمت حاشیه فرش شما میدهد.

مزیت دوم به این دلیل است که این نوع از ریشه ها معمولا  در دسته های چندتایی  در طرح های مختلف به یکدیگر گره خورده اند و نظم خاصی به ریشه میدهد و اینکه باعث میشود ریشه ها به راحتی از حاشیه فرش کنده نشوند و حالت زنجیره ای خودش را حفظ کند.

 

ریشه بافی فرش چیست و چه کاربردی دارد؟

اساسا بافتن ریشه ها یک تکنیک و روش جانبی در حوزه هنر ارزشمند رفوگری است.

در مبحث قبل که در مورد ریشه های آماده فرش صحبت کردیم به این نکته اشاره کردیم که ریشه های آماده فرش تنها برای فرش های ماشینی دستبافت گونه استفاده میشود طوری که  ریشه فرش های ماشینی تولیدی امروزی ،همگی  از نوع ریشه های آماده هستند. و این نکته را هم متذکر شدیم که این نوع از ریشه ها در طرح های مختلف در دسته های چندتایی به یکدیگر گره خورده اند و طرح های فوق زیبایی را هم تولید میکنند طوری که ارزش فرش ماشینی را دوچندان میکند.

اما سوال اینجاست که: چطور میتوان به ریشه فرش های دستبافت  طرح و جلوه خاصی داد تا هم آنرا تزیین کرده باشیم و هم آنکه شاهد افزایش مقاومت دوچندان ریشه فرش های دستبافتمان باشیم.

بدین منظور از تکنیک جانبی ” گره ریشه فرش ” یا به اصطلاح “دوگره ریشه فرش ” استفاده میکنیم.  

در این تصویر بافت ریشه های فرش را مشاهده میکنید که در حقیقت نوعی تزئیین ریشه های فرش است
بافت ریشه های فرش

 

 دوگره ریشه چیست:  همان طور که گفته شد دوگره ریشه فرش، یک تکنیک جانبی فرش است که توسط نخ مخصوص توسط استاد رفوگر به ریشه های فرش دوتا گره پشت سرهم زده میشود که با توجه به خلاقیت رفوگر، این گره میتواند با توجه به رنگ زمینه فرش دستباف درانواع طرح و رنگ، زده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

چرا باید همه فرش ها به “گره ریشه فرش” مجهز شوند:

گره ریشه  ( دوگره ریشه ) هم در حقیقت نوعی بافت ریشه فرش است که ۳ مزیت اساسی دارد:

۱#- باعث خودنمایی بیشتر ریشه های فرش میشود طوری که نظر هر بیننده ای را به خودش جلب میکند


۲#- آراستگی همیشگی ریشه ها را به دنبال دارد طوری که  پس از اجرای این تکنیک ریشه ها برای همیشه در نظم و ریتم خاصی در کنار یکدیگر قرار میگیرند.


۳#-افزایش چند برابری مقاومت و عمر ریشه ها : بسیاری از افراد از کنده شدن خود به خودی ریشه های فرششان گله میکنند اما مطمئن باشید با اجرای تکنیک ریشه بافی فرش ، دیگر این مشکل برای شما پیش نخواهد آمد.

 

ارتباط آنی با ما
شما میتوانید همین الان با  شرکت ما تماس بگیرید و  همین الان هم سفارش بافت ریش های فرش دستبافتتان را بدهید. تماس با رفوگر متخصص: ۰۹۱۵۹۱۲۹۳۲۳ یا  ۰۵۱۳۷۱۳۶۶۰۲ 

میزبان  

۵ آسیب احتمالی ریشه های فرش کدام اند:

این مبحث مهمترین بخش این مقاله است که به شما پیشنهاد میکنم حتما این قسمت را با دقت بیشتری مطالعه کنید. چون مطمئن باشید با خواندن این قسمت میتوانید برای همیشه از شر هزینه های مربوط به ریشه های فرشتان خلاص شوید چون راه های پیشگیری را در همین مقاله به شما معرفی خواهیم کرد.

از جمله آسیب های احتمالی که ریشه های فرش بیشتر به آن  در گیر میشوند میتوان به این موارد اشاره کرد:

۱- پارگی ۲- پوسیدگی ۳- زردی ۴- سست شدن آنها ۵- رنگی شدن آنها 

پوسیدگی ریشه های فرش :

به جرئت میتوانم بگویم یکی از جدی ترین معضلات و آسیب هایی که خیلی از صاحبین فرش های دستباف و ماشینی گریبان آن هستند پوسیدگی ریشه های فرش است.

مهمترین و اصلی ترین عامل پوسیدگی ریشه ها رطوبت است . خدا میداند چه فرش های دستباف و ماشینی گران قیمتی به دلیل همین رطوبت امروز دیگر هیچ ارزشی ندارند.

اصولا برای رطوبت هیچ فرقی ندارد جنس ریشه های قالی شما از چیست ؟ هرچه که باشد در دراز مدت آنرا میپوساند.

 

روش پیشگیری چگونه است:

۱- مراقب باشید که رطوبت به ریشه های فرش نرسد و در مکان هایی که احتمال میدهید رطوبت در آنجا وجود دارد.

۲- اگر خیلی نگران پوسیدگی ریشه های فرش با ارزشتان هستید میتوانید آنها را برای همیشه بپوشانید تا هم رطوبت به آنها نرسد و هم اینکه عمر و مقاومت ریشه ها چند برابر شود . برای اینکه اطلاعات کامل در این مورد بدانید پیشنهاد میکنمم این مقاله از وب سات مارا با دقت بخوانید.

 

ادامه مطالب این مقاله در به روز رسانی های  بعدی ارائه خواهد شد  و امیدوارم که تا انتهای این مقاله را خوانده باشید .  و امیدوارم پس از خواندن این مقاله از ریشه های فرشتان حرفه ای تر مراقبت کنید تا هیچ گاه شاهد نابودی و از بین رفتن آنها نباشید .

ما در نوشتن این مقاله سعی کرده ایم تمام مطالب و سئوالات احتمالی شمارا پوشش دهیم تا بدون نیاز به هیچ منبع دیگری ، اطلاعات کامل و جامعی در مورد ریشه های فرشتان بدانید.

از شما کاربر عزیز درخواست میکنم  که  اگر سوال یا تجربه ای در این زمینه دارید آنرا با دیگر کاربران سایت به اشتراک بگزارید.

 

 

 

منتظر مقالات جامع بعدی وب سایت خدمات فرش باشید.

درباره ی علی فرمانبر

مطلب پیشنهادی

معرفی انواع گره در ریشه فرش[همراه با فیلم آموزشی]

گره زدن ریشه ها دراین پست از سری مقالات ریشه فرش وب سایت خدمات فرش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo