شرکت خدمات فرش فرمانبر

قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / فرش ماشینی / نحوه شستن فرش ماشینی توسط خودتان در منزل(آموزش اصولی)

نحوه شستن فرش ماشینی توسط خودتان در منزل(آموزش اصولی)

نحوه شستن فرش ماشینی توسط خودتان در منزل(آموزش اصولی):

نحوه شستن فرش ماشینی در منزل توسط خودتان

 

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که ترجیح میدهید خودتان فرشتان را در منزل بشویید به شما پیشنهاد میکنم حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و قول دهید که پس از خواندن این مقاله به اصولی که شاید برای بار اول میشنوید ، از این به بعد عمل کنید.

 

هدف از نوشتن این مقاله چیست؟ با برسی هایی که در حوزه وب انجام دادیم متوجه شدیم که این روزها که به داریم به روز های عید نورز نزدیک میشویم افراد زیادی کلمات کلیدی  مانند: “شستن فرش ماشینی” ، “طریقه شستن فرش ماشینی” و “شستن فرش ماشینی در منزل” را سرچ میکنند و چون مقاله ای جامع در وب ایران در این حوزه وجود نداشت به همین خاطر تصمیم گرفتیم مقاله ای کامل برای شما ارائه دهیم. ما در ۴ مقاله متفاوت نحوه شستن انواع فرش را صفر تا صد توضیح خواهیم داد.

۱- نحوه شستن فرش ماشینی

۲- طریقه شستن فرش های مدرن وابریشم

۳-چگونگی شستوشوی فرش های ابریشم

۴-فرش های دستباف را چگونه یشوییم؟

 

 

به جرئت میتوانم بگویم این مقاله یکی از کامل ترین مقالاتی است که در زمینه شستن فرش ماشینی میتواند راهنمای بسیار خوبی برای شما باشد.

با خواندن این مقاله با چه مواردی به طور کامل اشنا میشوید؟

  1. طریقه شستن اصولی فرش ماشینی توسط خودتان در منزل
  2. آشنایی با نحوه خشک کردن فرش ماشینی  
  3. علت زرد شدن فرش بعد از شستن و معرفی راهکارهایی برای جلوگیری از زردی آن.
  4. ارائه روش هایی برای جلوگیری از کیست افتادن و شکستگی فرش ماشینی پس از شستن
  5.  جلوگیری از بوی نامطبوع فرش ماشینی پس از شستن

 

با توجه به موارد گفته شده حتما متوجه شده اید که شستن فرش ماشینی درخانه هم نیاز به رعایت یک سری موارد دارد که مطمئن باشید در صورت عدم رعایت آنها صدمات جبران ناپذیری به فرشتان وارد خواهید کرد. 

از جمله این صدمات میتوان به این موارد اشاره کرد :

  • کیست افتادن و شکستگی فرش
  • زرد شدن فرش و ریشه ها
  • زبر شدن و زمختی فرش
  • پوسیدگی فرش

 

 

مقاله مرتبط: بامعضل شکستگی فرش چه کنیم؟(توضیح کامل و جامع)

 

 

شستن فرش از دوجهت بسیار مهم و ضروری است:

۱#- باعث حفظ ، زیبایی و جلوه فرش میشود

۲#- شستن به موقع فرش ها و تمیز نگه داشتن آنها به شدت میتواند در  افزایش عمر فرش و ریشه های آن  تاثیر بسزایی داشته باشد. ماندن آلودگی، گردوغبار در الیاف فرش به مرور باعث تغییر رنگ قالی و همچنین سست شدن الیاف فرش میشود.

 

همان طور که در میدانید شستن فرش به دو صورت دستی (توسط خودمان در خانه) و مکانیکی(توسط شرکت های معتبر قالیشویی) انجام میشود . بر حسب شرایط  عده ای ترجیح میدهند فرششان توسط خودشان شسته شود و عده ای هم ترجیح میدهند این کارا به قالیشویی بسپارند که البته هرکدام از این روش ها مزایا و معایبی هم دارد که فعلا وارد این بحث نخواهیم شد. 

طریقه شستن فرش ماشینی در منزل

مکان شستن را ابتدا مشخص کنید:

مهمترین بخش برای شستن فرش انتخاب یک مکان مناسب با ویژیگی های خاص است:

  شاید با دیدن این عنوان شما که یک آپارتمان نشین هستید  این سوال در ذهنتان خطور کند که شما چگونه میتوانید در آپرتمان فرشتان را تمیز کنید . نگران نباشید درآپدیتهای بعدی این مقاله به این موضوع میپردازیم و تکنیک هایی را معرفی خواهیم کرد.

مکانی را که شما میخواهید در آن قسمت فرش را پهن کنید  نیاز به رعایت یک سری موارد دارد.

     ۱#: سطح انتخابی شما برای شستوشو نباید آسفالت باشد.

     ۲#: قبل از پهن کردن فرش ابتدا سطح مورد نظر را کاملا از هرگونه خاک ، سنگ ریزه و … تمیز کنید و با آب بشویید ( عدم توجه به این کار میتواند به پشت فرش شما آسیب وارد کند.)

     ۳#:سطح مورد نظر بهتر است کمی شیب داشته باشد.

زمانی    که   از تمام   این موارد مطمئن    شدید    حالا میتوانید    فرش    را      در جای  مشخص     پهن کنید.

 

 فرش را از تمام جهات جزء به جزء برسی و چک کنید (مهمترین مورد):

از نظر بنده مورد ۲ مهم ترین و کلیدی ترین کار قبل شستن فرش است که با توجه به تجربه بنده اکثر افراد این مورد را در نظر نمیگیرند. 

قبل از اینکه شروع به شستن کنید حتما یک یا دوباری تمام سطح و پشت فرش و همچنین کناره های فرش  ( سمت شیرازه و ریشه ها)  را به طور کامل و دقیق برسی کنید که اگر فرش شما به هر علتی معیوب شده باشد (مثل: سوختگی،پارگی یا پوسیدگی و …) سریعا آنرا جهت تعمیر به  یک رفوگر متخصص بسپارید. سپس اقدام به شستن فرشتان کنید.

دلیل این کار چیست؟

اگر فرش معیوب باشد و شما از آن بیخبر باشید در زمان شستوشو عیب فرش بیشتر میشود در نتیجه آسیب بیشتری میبیند و طبیعتا شما مجبورید برای تعمیر آن هزینه بیشتری را بپردازید.

به عنوان مثال فرض کنید فرش شما دچار پوسیدگی شده و شما هم از این پوسیدگی بیخبرید و  اقدام به شستن فرش میکنید ناگهان متوجه میشوید  که الیاف فرش  در قسمت زیاد و قابل توجه ای از  هم گسسته و جدا شده اند. دراین صورت فرش را حتما باید به رفوگر متخصص بسپارید تا قسمت معیوب را تعمیر کند و مطمئن باشید هزینه رفو شما دوچندان خواهد بود چون پوسیدگی فرش نسبت به حالت قبل بیشتر شده است.

 

نحوه شستن فرش ماشینی توسط خودتان در منزل

بیشتر بدانید:تفاوت قالیشویی در گذشته وحال 

 

 تاروپود فرش را پاک سازی کنید:

این یک موردی است که بسیاری از کارشناسان قبل از شستن فرش  به آن تاکید دارند ⇐⇐ اینکه حتما قبل از شستن ،  گردوغبار را از تاروپود فرش خارج کنید . 

به چند روش این کار را میتوانید انجام دهید:

۱#:جارو کشیدن به وسیله جاروبرقی با مکش مناسب در همه جهات میتواند الیاف فرش را از هرگونه گردوغبار تمیز کند. 

طریقه شستن فرش ماشینی در خانه به صورت کاملا اصولی کشیدن جاروبرقی در چهار جهت فرش

 

 

۲#:یا  اینکه میتوانید به صورت دستی با زدن ضربات پشت سرهم ولی #آرام به سطح فرش این کارا انجام دهید. 

اما روش اول بهتر و کارآمد تر است.

 

 قبل از شستن فرش ،از  نوع و جنس الیاف فرشتان آگاهی پیدا کنید:

کلا فرش ها از نظر نوع  به دودسته تقسیم میشوند : دستبافت ، ماشینی    و   فرش های ماشینی خود  از نظرالیاف فرش از جنس های متعددی تشکیل شده اند که به این ترتیبند:ابریشم، پشم ، آکریلیک و مواد پلاستیکی  

هرکدام از این جنس ها تکنیک و روش خاص خودش را دارد مثلا شستن یک فرش ماشینی که از جنس ابریشم است با شستن یک فرش ماشینی که از جنس مواد پلاستیکی است کلا فرق دارد.و اینکه میگوییم اطلاع از جنس و نوع الیاف فرش مهم است برای این است که در هنگام استفاده از آب و مواد شوینده حتما دقت لازم را به عمل آورید. مثلاآب مورد استفاده شما باید کاملا ولرم باشد ( نه خیلی داغ و نه خیلی سرد ) .استفاده از آب خیلی داغ میتواند این موارد را ایجاد کند:  

 ⇐   در فرش با الیاف ابریشم یا پشم میتواند عامل کاسته شدن کیفیت فرش شما شود.

 ⇐   و اگر جنس فرش شما از الیاف مواد پلاستیکی است باعث از بین رفتن نرمی  آن میشود. مانند فرش های فانتزی یا پرز بلند

 

 

 

حتما مطالعه کنید: هرچیزی که باید در مورد فرش های فانتزی بدانید:

در این مقاله به طور کامل در مورد نحوه شستن فرش های فانتزی گفته ایم.

 

 

 

زمانی که ۴ مرحله بالا را دقیق انجام دادید حالا نوبت به آن میرسد که شستن فرش را آغاز کنید  

 

 ابتدا فرش را به طور کامل خیس کنید:

تمام طول فرش را به صورت موازی به صورت رفت و برگشت خیس کنید.

البته پیشنهاد میشود که این کارا به وسیله سردوش آب انجام دهید به این صورت که سردوش را به شلنگ متصل کنید و تمام طول فرش را به صورت رفت و برگش خیس کنید به طوری که تمام قسمت های فرش را در بر بگیرد.

نحوه شستن فرش ماشینی توسط خودتان در خانه به صورت اصولی

 استفاده از ماده شوینده:

در این مرحله شما باید یک ترکیب شوینده درست کنید و آنرا روی فرش بپاشید. 

بهترین ترکیب شوینده ، استفاده از شامپو فرش + مقداری تاید دستی است که اینهارا در یک سطل نسبتا بزرگ همراه با آب ترکیب کنید تا کف کند.و آنرا دوباره در تمام طول فرش به صورت موازی به صورت رفت و برگشت بپاشید.

This image has an empty alt attribute; its file name is 222222222.jpg

توجه #۱: به هیچ عنوان برای شستوشوی فرشتان  از تاید دستی به تنهایی استفاده نکنید چون این کار موجب زبری فرش میشود و حتما آنرا در ترکیب با شامپو فرش استفاده کنید.

توجه۲#: همچنین از وایتکس استفاده نکنید چون پوسیدگی فرش و ریشه های آن میشود.

استفاده از برس مخصوص فرش:

حالا به وسیله برس مخصوص این کار ، تمام قسمت فرش را با آب و کف بشویید.

بعد از شستن رویه فرش نوبت به شستن ریشه و شیرازه فرش است که برای انجام آن ابتدا همه ریشه ها را به طور کامل صاف و مرتب کنید و سپس به وسیله برس ، ریشه ها را از بالا به پایین بکشید تا شستوشوی ریشه را هم انجام داده باشید.

 

 

حتما مطالعه کنید:معرفی یک کاورریشه جدید ومنحصربه فرد برای محافظت از ریشه ها

 

استفاده دوباره از آب جهت از بین بردن کف های موجود در فرش:

 

این کارا میتوانید به وسیله  سردوش آب متصل به شلنگ  انجام دهید یا از یک یا چند سطل آب استفاده کنید تا کف های موجود در رویه فرش شسته شوند همان طور که میدانید این عمل در جهت خاب فرش باید انجام شود.

 

پارو کشی در  جهت خاب فرش :

استفاده از پارو در جهت خاب قالی باعث میشود آبی که در عمق فرش نفوذ کرده خارج شود.(این کارا چند بار از ابتدای فرش تا انتها در جهت خاب قالی اجام دهید) .

اگر آبی که در عمق فرش وجود دارد خوب  خارج نکنید و در فرش بماند: باعث زردی فرش و ریشه ها میشود.

 

[اینفوگرافی]:۵نکته کلیدی که قبل از شستن هر فرش حتما باید بدانید:

 

خب! تا اینجا مراحل شستوشو به پایان رسید حالا به نحوه خشک کردن فرش میرسیم.

          

چگونه فرش را پس از شستن خشک کنیم؟

خشک کردن فرش هم یکی از مواردی است که حتما نیاز به یک رعایت یک سری اصول دارد.

زمانی که پارو کشی تمام شد و آب فرش را خوب گرفتید حالا شروع کنید فرش را را آرام آرام لول کنید و هر بار که لول میکنید پشت  فرش را هم آب بگیرید.

پس از لول کردن ،  فرش را بلند کنید و روی یک سطح شیب دار قرار دهید و بگزارید فرش به مدت نصف روز  به همین شکل باقی بماند تا اگر  باز هم آب اضافی درون فرش مانده به صورت کامل خرج شود.

سپس فرش را در یک محیط باز در جلوی نور خورشید پهن کنید تا فرش به طور کامل خشک شود و جهت پهن کردن در خانه آماده شود. این کارا تا زمانی ادامه دهید که با لمس رویه و زیره فرش مطمئن شوید فرش به طور کامل خشک شده و دیگر بوی رطوبت نمیدهد .

عده ای معتقدند پهن کردن فرش در جلوی نور خورشید میتواند به الیاف فرش آسیب بزند اما این بستگی به این دارد که شما شستوشو را در چه فصلی انجام میدهید . به عنوان مثال در تابستان چون تابش خورشید به زمین شدید تر است برای خشک کردن فرش بهتر است از شدت نور خورشید به فرشتان با قرار دادن یک پارچه سفید بکاهید.

 

کاربران عزیز وب سایت خدمات فرش ، خوش حال میشویم شما هم اگر در این مورد تجربه و یا سوالی  دارید  در قسمت دیدگاه ها  که در پایین همین مقاله درج شده است آنرا با ما و با دیگر کاربران سایت به اشتراک بگزارید.

 

 

درباره ی علی فرمانبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *