شرکت خدمات فرش فرمانبر

قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ریشه فرش / بافت ریشه فرش:در۱ ساعت شاهد افزایش مقاومت و زیبایی فرشتان باشید

بافت ریشه فرش:در۱ ساعت شاهد افزایش مقاومت و زیبایی فرشتان باشید

این بار در این مقاله از وب سایت خدمات فرش قصد داریم روش و تکنیکی را به شما معرفی کنیم که هم فال است و هم تماشا در حقیقت این روش هم جنبه پیشگیری دارد و هم اینکه به زیبایی چند برابری فرشتان کمک  میکند.

اگر صاحب فرش هستید هرچه سریع تر آنرا به بافت ریشه فرش مجهز کنید.

شاید الان ندانید منظور از بافت ریشه فرش دقیقا چیست پس برای همین قبل از اینکه شروع به خواندن این مقاله کنید پیشنهاد میکنم  این ویدئو که توسط شرکت خدمات فرش  تهیه شده است را حتما تا انتها به صورت کامل ببینید.

فیلمی را که  مشاهده کردید قسمتی از معرفی تکنیک بافت ریشه فرش بود که به واسطه ی همین روش ، رفوگر به تزیین ریشه فرش میپردازد و انواع طرح های مختلف را روی آن اجرا میکند.

این روش را به اسم های دیگر هم به کار میبرند که در  لیست پایین آنها را برای شما بیان کرده ایم  ولی آشنا ترین و رایج ترین اسم  این تکنیک ، دقیقا  دوگره ریشه  است و اکثرا این روش را با این نام میشناسند هرچند که نام های دیگر هم درست و کاربردی است.

   # گره زدن ریشه فرش ماشینی         

   # تزیین ریشه فرش         

   # بافت ریشه فرش ماشینی 

   # طرز گره زدن ریشه فرش         

   # ریشه بافی فرش           

   # طرز بافت ریشه فرش                   

   # دوگره ریشه فرش 

پس از این لحظه به بعد در هرجایی از مقاله با هرکدام از این اصطلاحات برخوردید منظورهمان  دوگره ریشه فرش  است.

در هنر ارزشمند رفوگری  ،  دوگره  روشی است که بر روی ریشه های فرش اعمال میشود بطوری که  هم جنبه تزیینی دارد یعنی به وسیله این روش کاملا میشود به تزیین ریشه فرش پرداخت  و هم جنبه پیشگیری . که در جلوتر آنرا بیشتر توضیح خواهیم داد.

کاربرد بافت ریشه فرش :

در این تصویر شما گره زدن ریشه فرش = دوگره ریشه فرش را مشاهده میکنید

 بافت ریشه فرش (دوگره) برای هرنوع فرشی که ریشه دارد قابل استفاده است و به راحتی میتوان ریشه های آن فرش را بافت زد. از جمله فرش های ماشینی  و فرش های ارزشمند دستبافت. اما امروزه با ظهور فرش های ماشینی دستبافت گونه که در طرح ها و نقشه های متنوعی ارائه میشوند ریشه بافی فرش (دوگره) دیگر برای فرش های ماشینی امروزه به هیچ عنوان کاربردی نیست به این دلیل که این دسته از فرش ها خودشان مجهز به گره ریشه فرش (دوگره) هستند. 

اما کاربرد بیشتر ریشه بافی  (دوگره) مربوط به فرش های دستبافت و فرش های ماشینی با سابقه تولید بیشتر است . طوری که  ریشه بافی فرش برای  همه ی انواع ریشه  فرش های دستبافت قابل استفاده و بسیار ضروری است .از جمله : فرش های دستبافت تمام ابریشم ، فرش های دستبافت پشمی و …

هدف از  گره زدن ریشه فرش  (دوگره):

اگر یادتان باشد در ابتدای مقاله گفتیم که  گره زدن ریشه فرش یک جنبه پیشگیری هم دارد. که الان به آن اشاره خواهیم کرد ولی قبل از آن باید تعریف گلیم فرش را بدانید.

گلیم فرش چیست:

 

پس از اینکه بافنده، قالی دستبافت را به طور کامل می بافد برای اینکه بافت های انتهایی قالی از یکدیگر نپاشند و ترتیبشان به هم نخورد ، تا چند رج بعد از بافت فرش  شروع به گلیم بافی میکند که همین گلیم موجب ثابت ماندن بافت انتهایی میشود.

اما گاهی اوقات هم پیش میاید که ممکن است همین گلیم که نقش حفاظتی برای بافت انتهایی دارد خودش دچار برهم ریختگی و سستی شود که برای جلوگیری از این مشکل این بار روی گلیم ها از گره ریشه فرش یا به اصطلاح دوگره استفاده میکنند.که منجر به عدم سستی و ثبات گلیم فرش های دستی میشود.

به طور خلاصه: بافت ریشه فرش (دوگره) نقش حفاظتی برای گلیم وبافت انتهایی فرش دارد.

اگر میخواهید فرش دستبافتتان بیشتر عمر کند آنرا به دوگره ریشه فرش مجهز کنید
 اگر فرش دستبافت دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما بدون تلف کردن وقت و در اولین فرصت  آنرا به رفوگر متخصص بسپارید تا ریشه های فرش را به صورت کامل ببافد چون در غیر این صورت با گزشت زمان مطمئن باشید گلیم و بافت حاشیه فرش سست خواهد شد و رفته رفته خواهند ریخت و ازپس از مدتی شاهد کاسته شدن بافت های فرش دستبافتتان خواهید بود که چنین صحنه ای برای فرش های دستبافت که ارزش و زیبایی چند برابری نسبت به دیگر فرش ها دارند اصلا خوش حال کننده نیست.

عدم ریشه بافی فرش منجر به سست شدن گلیم و ریختن بافت فرش میشود.

در این تصویرنمونه فرش دستبافتی را مشاهده میکنید که با گذر زمان ، گلیم و بافت آن از هم پاشیده است طوری که اگر صاحب این فرش از همان روز اول این فرش را به گره ریشه فرش (دوگره) مجهز میکرد به هیچ عنوان این اتفاق رخ نمی داد و نیاز نبود تا هزینه زیادی برای ترمیم آن بپردازد.

 

دومین هدف از بافت ریشه فرش در هنگام ریشه زنی است. به این صورت که اگر فرشی ریشه های کهنه یا پوسیده ای داشته باشد و نیازمند به ریشه های جدید باشد ابتدا یک ردیف دوگره ساده روی ریشه ها زده میشود سپس عمل ریشه زنی انجام میشود. که توضیح کامل آن مربوط به محتوای این مقاله نمیشود.

مزیت گره زدن ریشه فرش(دوگره) :

شاید بهترین قسمت این مقاله مربوط به این مبحث باشد چون با ۳ مزیت باور نکردنی ریشه بافی فرش آشنا خواهید شد.

پیشنهاد میکنم حتما این ویدئو را که در آن به ۳ مزیت گره ریشه فرش اشاره شده است را تا انتها مشهاده کنید.

نحوه انجام  دوگره ( تزیین یشه فرش ) چگونه است :

ابزار لازم برای انجام این کار تنها نخ است  و نخ  آن هم معمولا با توجه به جنس ریشه فرش ( چله فرش )  تعیین میشود .

طرز بافت ریشه فرش به این صورت است که رفوگر به وسیله دوگره ، ریشه ها را با توجه به نوع آنها  و سلیقه خود به دسته های ۲ تایی ، ۳ تایی و یا ۴ تایی  کنار یکدیگر گره میزند. که این یک گره ساده نیست. مثلا اگر فرد متخصص تصمیم بگیرد ریشه ها را به صورت  دسته های ۳ تایی کنار یکدیگر دوگره بزند این کارا باید تا آخر تکرار کند تا گره ها همگی یک سایز ، متناسب و منظم در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

 ریشه فرش هایی که ظریف تر هستند معمولا دوگره آنها به صورت دسته های ۲ تایی است مثل چله ابریشم ( فرش هایی که جنس ریشه آنها از نوع ابریشم است) و هرچه ریشه درشت تر و ضخیم تر باشد انتخاب رفوگر برای زدن دوگره به صورت دسته های ۳ یا ۴ تایی است.

چرا نام این روش دوگره نام دارد:

این روش دوگره نام دارد به این دلیل که دو، گره روی هم میخورد که گره اول کاملا فاقد استحکام و گره دوم مکمل کننده گره اول  و آنرا مستحکم میکند.

انواع ریشه بافی فرش (دوگره) چگونه است: 

ریشه بافی فرش به دو صورت ساده و طرح دارانجام میشود و همین، زیبایی و جلوه های فوق العاده خاصی به حاشیه فرش میدهد طوری که این طرح ها فرش را شیک تر و شما را با سلیقه تر نشان میدهند.

در روش که تزیین ریشه فرش (دوگره) به صورت ساده انجام می شود رفوگر با استفاده از نخی مشابه چله (ریشه) یک ردیف از چپ به راست با تعداد دسته های مشخص و منظم شروع به دوگره زنی میکند.

بافت ریشه فرش خود نوعی تزیین ریشه فرش است که زیبایی خاصی به حاشیه فرش میدهد

اما آنچیزی که به عنوان تزیین ریشه فرش از آن نام میبریم  روش ساده نیست. بلکه اصل تزیین ریشه فرش  در گره های طرح دار است.

در این  نوع  ، تزیین ریشه فرش  به گونه ای  است که رفوگر یا هر فرد متخصص دیگری  بر روی ریشه های حاشیه ای فرش در  ۳ دست و در ۳ ردیف مجزا از چپ به راست با تعداد دسته های مشخص شروع به دوگره زدن میکند.و بر اساس سلیقه و طرحی که در ذهن دارد آنرا بر روی ریشه فرش پیاده میکند.

گره زدن ریشه فرش = ریشه بافی فرش = بافت ریشه فرش و تزیین ریشه فرش همگی یک مفهوم را میرسانند که به خوبی بر روی این فرش اجرا شده است

در تزیین ریشه فرش : ۱- از نخ رنگی  که متناسب با زمینه فرش باشد استفاده میشود ۲- طرح ها بسیار متفاوت اند طوری که در انتها کار ریشه ها به صورت زنجیروار و در شکل های زیگزاگی ، پنجره ای  و یا لوزی شکل به یکدیگر متصل میشوند.

جمع بندی و سخن اخر:

بر اساس تجربه ای که سال ها در هنر رفوگری داریم  به شما پیشنهاد میکنیم حتما برای افزایش استحکام و عمر فرش هایتان به خصوص فرش های دستبافت آنهارا به افراد متخصص بسپارید تا گره ریشه فرش = ریشه بافی فرش  را بر روی چله های فرش  پیاده کنند. مطمئن باشید از این کار ضرر نخواهید کرد . چرا که ارزش فرش های دستبافت با هر نوع بافتی بسیار بالا است و علاوه بر زیبایی که دارند از خواص درمانی فوق العاده ای نیز برخورداند . 

تشکر از اینکه این مقاله را تا انتها مطالعه کردید:
 
 
 
 
 
 

شما هم اگر در این زمینه تجربه ای دارید میتوانید از قسمت دیدگا ه ها  که در پایین همین مقاله درج شده است آنرا با دیگر افراد سایت به اشتراک بگزارید.
 
 
همچنین دراین قسمت میتوانید سوالات خود را درج  کنید تا در کمترین زمان به آن پاسخ داده شود.
 
 
 
اگر به نظرتان این مقاله مفید و کاربردی است و فکر میکنید میتواند به دیگران هم کمک کند و حلالی برای مشکل آنها باشد  این لینک را با آنها هم به اشتراک بگزارید. 
 
لطفا این لینک را  دقیقا به اشتراک بگزارید:
 
 
 
 

درباره ی علی فرمانبر

مطلب پیشنهادی

هرآنچه که نیاز است در ارتباط با ریشه آماده فرش ماشینی بدانید

مقدمه:   ریشه آماده فرش ماشینی اولین بار توسط یک انگلیسی تولید شد. این شخص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo