شرکت خدمات فرش فرمانبر

قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ریشه فرش / هرآنچه که نیاز است در ارتباط با ریشه آماده فرش ماشینی بدانید

هرآنچه که نیاز است در ارتباط با ریشه آماده فرش ماشینی بدانید

مقدمه:

 

ریشه آماده فرش ماشینی اولین بار توسط یک انگلیسی تولید شد. این شخص توانست به فرآیند دوخت نگاه کند و تولید ریشه دستی را به بافندگی مکانیکی تبدیل کند.

امروزه فرش ماشینی با ریشه آماده تولید می شود و این می تواند یکی از پیشرفت های ساخت فرش ماشینی باشد. کارخانه های زیادی وجود دارند که ریشه های آماده فرش ماشینی تولید می کنند.

ریشه های آماده جلوه فرش ماشینی را چندین برابر می کند زیرا اولین نقطه ای که فرش ها کثیف تر می شوند ریشه فرش ماشینی است که اگر از جنس غیر استاندارد باشد به راحتی  می توانند آلوده شوند.

 

ریشه آماده فرش ماشینی

 

ریشه های آماده فرش ماشینی صنعت فرش در ایران در دهه گذشته ترقی فوق العاده ای داشته است. این پیشرفت در بخش تولیدات فرش ماشینی باعث ارتقای سایر بخش ها و صنایع وابسته شده است و در واقع می توان گفت که تمامی شاخه های صنعت فرش ماشینی در ایران در کنار یکدیگر رشد کرده است.یکی از این بخش های کمکی  تولید ریشه فرش ماشینی آماده است که در کارخانجات فرش ماشینی کاربرد روزافزونی دارد.

 

تقریباً نیاز کارخانه ها به ریشه فرش ماشینی آماده را می توان از این طریق تخمین زد. در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید فرش ماشینی در ایران حدود ۱۶۰ میلیون متر مربع و ظرفیت واقعی تولید فرش ماشینی در ایران بیش از ۸۰ میلیون متر مربع است. اگر همه این محصولات را به فرش ۹ متری با ابعاد ۳٫۵ و ۲٫۵ متر تبدیل کنیم، تولید فرش اتوماتیک در ایران حدود هشت میلیون و نهصد هزار فرش به طول ۹ متر خواهد بود.

 

بنابراین اگر فرض کنید که انواع فرش های تولید شده در ایران بخواهند از ریشه های آماده استفاده کنند، تقاضای بازار بیش از ۴۰ میلیون متر ریشه آماده خواهد بود. اما قطعاً نیاز کمتر از این تعداد است، زیرا برخی از کارخانه ها به دلیل تولید فرش های بی کیفیت، توسط نیروی کار خود به صورت دستی و برخی از انواع فرش ها مانند فرش منجمد، فرش را به صورت دستی تولید و گره می زنند. یا صحبت نیازی به استفاده از این نوع ریشه نیست.

 

آیا ریشه آماده فرش ماشینی همچنان وارد کشور می شود:

ریشه فرش ماشینی آماده

ریشه فرش آماده قبل از نرخ ارز به مقدار زیاد از بلژیک و ترکیه وارد می شد اما در حال حاضر واردات این نوع کالا از خارج مقرون به صرفه نیست و تجارت آن بسیار کم است. در حال حاضر بخشی از نیاز داخلی ریشه های ماشینی توسط دو شرکت تولید کننده ریشه مصنوعی تامین می شود.

 

اینکه ریشه های آماده ماشینی با دست زده شود چه مشکلی میتواند ایجاد کند:

اشکال گره هایی که در شرکت ها توسط فرد با دست زده می شود این است که گره ها در طول فرش یکنواخت نخواهند شد. به این دلیل که با گذشت زمان در حین کار دقت فرد گره زن بر اثر خستگی کم و کمتر می شود. مثلاً اگر هر گره باید با ۱۰ رشته نخ تار زده شود این عدد کم یا زیاد می شود که باعث نایکنواختی گره، کوتاه و بلند شدن گره، ناهماهنگی گره ها از پشت فرش و … خواهد شد.

 

 

دستگاه های تولید ریشه آماده فرش چگونه و از کجا تامین میشوند:

ماشین آلات تولید ریشه در دنیا توسط دو شرکت انگلیسی و بلژیکی تولید میشوند که شرکت انگلیسی  ماشین تولیدش بیشتر مکانیکی و قدیمی است  و شرکت بلژیکی ماشینی بسیار پیشرفته برای تولید ریشه طراحی کرده.

 

 

جنس ریشه های آماده ماشینی که توسط دستگاه تولید میشوند از چیست:

تولیدی ریشه اماده فرش

جنس ریشه های آماده فرش های ماشینی، از پنبه، ویسکوز، پلی استر و ترکیب پنبه و پلی استر است که براق هستند و جلوه خاصی به فرش ماشینی می دهند. ضخامت این نخ ها بسیار ظریف است و بدین صورت زیبایی فرش را دوچندان می کنند. این ریشه ها نیازی به مرتب کردن ندارند و به صورت آماده شده مرتب و یکدست هستند.
گره های تیتان که ریشه های قدیمی است فراموش شده و ریشه های آماده در فرش های دستبافتگونه ماشینی با شانه و تراکم بالا جلوه بی نظیری دارند.
ریشه های آماده فرش ماشینی به صورت گره دار و بدون گره است. ریشه های آماده توسط تولید کننده باید به گونه ای به فرش ماشینی زده شود که به راحتی جدا نشود و گره ها از نظر بصری در یک ردیف زده شده باشد. شما می توانید ریشه های فرش را از روی رگال فرش ماشینی چک کنید.

 

 

 

آیا استفاده از ریشه های آماده امروزه نقطه قوت خوبی برای فرش های ماشینی امروزی محسوب میشود:

ریشه آماده فرش ماشینی

با توجه به اینکه الگوی فرش ماشینی در ایران، فرش دستباف است و با توجه به اینکه شانه های بلند فرش، تراکم بالا، رنگ ها و طرح های زیبا، فرش ماشینی را نزدیک به فرش دستباف می کند. ریشه های باستانی نامیده می شود. گفته می شود که ریشه تایتان فراموش شده است زیرا یکی از عواملی بود که فرش کاملا دستباف را از ماشین متمایز می کرد. این گره ها فرش را شبیه فرش دستباف می کند. به همین دلیل است که این ریشه در بین تولیدکنندگان فرش و مردم محبوبیت دارد.

 

 

چگونه میتوان ریشه آماده ماشینی جنس خوب را تشخیص داد:

برخی ریشه های پیچیده و پرگره و برخی ریشه های بدون گره را ترجیح می دهند. اما در کل ریشه خوب ریشه ای است که به راحتی از فرش جدا نشود، به راحتی پاره نشود و گره ها از نظر بصری در یک ردیف باشند.

 

 

 

درباره ی علی فرمانبر

مطلب پیشنهادی

معرفی انواع گره در ریشه فرش[همراه با فیلم آموزشی]

گره زدن ریشه ها دراین پست از سری مقالات ریشه فرش وب سایت خدمات فرش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo