شرکت خدمات فرش فرمانبر

قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / متفرقه / ۶ اصل مهم در انتخاب دکوراسیون چیدمان فرش منزل(برسی کامل)

۶ اصل مهم در انتخاب دکوراسیون چیدمان فرش منزل(برسی کامل)

با گذر زمان و مدرنیزه شدن همه چیز امروزه شاهد این هستیم که خانم های ایرانی این کدبانویان امروزی نسبت به مادران و مادربزرگان خود به محیط اطراف خود از جمله محیط خانه بیش تر اهمیت میدهند و به آن توجه میکنند و به همین علت هم هست که نسبت به فضا و دکوراسیون منزل خود، وسواس بیشتری به خرج میدهند .

برای همین هم ما امروز در وب سایت خدمات فرش تصمیم گرفتیم مقاله ای کامل و جامع در ارتباط با دکوراسیون چیدمان فرش  که حاصل تجربه و تحقیقاتی از منابع معتبراست به شما ارائه دهیم.

پس با ما همراه باشید

از نظر کارشناسان:  فرش ، پرده و مبل در تشکیل یک دکوراسیون زیبا و خارق العاده در خانه بسیار اهمیت دارند . اما در این بین از فرش به عنوان پایه اصلی دکوراسیون منزل نام میبرند. 

معمولا به این شکل است که افراد ابتدا فرش خود را انتخاب میکنند و سپس پرده و مبل را بر اساس طرح و رنگ فرش تنظیم میکنند. پس میبینیم که فرش بسیار اهمیت زیادی دارد.

 

       

در این مقاله هدف تنها دکوراسیون چیدمان فرش پذیرایی است.به این دلیل که از زمان های قدیم اتاق نشیمن یا همان هال پذیرایی محل جمع شدن خانواده ها در کنار یکدیگر است و خانواده ها بیشتر وقت خودرا در این مکان در کنار یکدیگر سپری میکنند.

 

۱- به هیچ عنوان خانه را تمام و کمال فرش نکنید:

امروزه در بین خانواده های ایرانی فرش کردن کامل خانه زیاد مرسوم نیست.آن هم به دلیل وجود تغیراتی است که در زندگی ما ایرانی ها اتفاق افتاده مثلا استفاده از مبلمان به جای پشتی یا استفاده از میزنهارخوری به جای سفره.

اما هنوز هم خانواده هایی هستند که سبک قدیم خود را حفظ کرده اند و به همان سبک خانه خود را فرش میکنند که این بسیار قابل تحسین است.

اولین نکته در این مورد این است که سعی کنید حدالامکان فرشتان را طوری بخرید که ابعاد آن به اندازه ابعاد هال پذیرایی نباشد این به این خاطر است زمانی که فرشتان را پهن میکنید فاصله ای بین دیوار و فضای فرش شده ، باشد. مثلا اگر هال۱۲ متری دارید میتوانید یک فرش ۹ متری بخرید.

 

البته این بسیار مهم است که کف خانه با یک کف پوش مناسب مثل: موکت، پارکت یا سرامیک پوشانده شده باشد. که این خود بسیار جلوه ویژه ای به فضای خانه شما میدهد . مخصوصا اگر کف پوشی طرح دار و متناسب با فرشتان انتخاب کنید. که در جلوتر در مورد آن به صورت کامل توضیح خواهم داد.

 

 ۲-اصول دکوراسیون فرش و مبل در نظر بگیرید:

پس از آنکه فرشتان را پهن کردید نوبت به چیدمان مبل ها میشود که خودش شامل مواردی است که میتواند به دکوراسیون چیدمان فرش شما زیبایی خاصی ببخشد. همچنین رعایت این اصول میتواند حتی در بزرگ یا کوچک به نظر رسیدن خانه شما تاثیر بسزایی داشته باشد. که به ترتیب بیان خواهیم کرد.

 • چیدمان مبل ها باید به گونه ای باشد که زمانی که روی مبل مینشینید پاهای شما به طور کامل فرش را لمس کند و این حالت زمانی رخ میدهد که پایه های مبلتان را بر روی فرش قرار دهید که این خود باعث ایجاد احساس گرمی و ارامش در پاها میشود.

نکته: گاهی اوقات ممکن است پایه های مبل شما زبر، تیز و برنده باشد که این میتواند در دراز مدت به فرش شما آسیب برساند و باعث گود افتادگی فرش شما شود و ظاهر نه چندان جالبی ایجاد کند . برای جلوگیری از این کار من به شما پیشنهاد میکنم از پدهای محافظ پایه مبل در زیر پایه های مبل استفاده کنید.

 • عامل دیگر در زیبایی بخشیدن  دکوراسیون چیدمان فرش منزل شما تاثیرگزار است این است که پس از انتخاب فرش سعی کنید طرح و رنگ مبل هایتان را بر اساس طرح و رنگ فرش زیرپایتان انتخاب کنید. 

هرچه این طرح و رنگ به یکدیگر نزدیک تر باشد دکوراسیون شما خیره کننده تر اس

 • عامل تاثیرگزار دیگراین است که پس از انتخاب فرش سعی کنید طرح و رنگ مبل هایتان را بر اساس طرح و رنگ فرش زیرپایتان انتخاب کنید. 

هرچه این طرح و رنگ به یکدیگر نزدیک تر باشد(عین هم نباشد) دکوراسیون شما خیره کننده تر است.

در این انتخاب میتواند خلاقیت های متنوعی از خود نشان دهید مثلا میتوانید به جای مبل ، طرح و نقش کوسن مبلتان را با فرشتان هماهنگ کنید. یا این هماهنگی میتواند با پرده خانه شما باشد ، یا میتوانید فرش  را با رومبلی ست کنید یا این کار میتواند با کمد لباس شما باشد. البته به این نکته توجه کنید که فضای خانه را با هدف ست بودن اثاثیه دلگیر و تکراری نکنید . مثلا: فرشتان را فقط با مبلتان ست کنید یا پرده. اما اینکه بخواهید فرش را با اکثر لوازم تزئینی دیگر ست کنید این زیاد جالب نمیشود و باعث دل زدگی محیط میشود.

 

 • انتخاب طرح و رنگ مناسب برای هماهنگی بین فرش و مبل منزل شما خود دارای اصولی است . اینکه از چه طرح و رنگی در چه شرایطی استفاده کنید بسیار مهم است.

هرچه فرش مورد نظر شما از طرح، رنگ و نقش بیشتری برخوردار باشد . شما برای هماهنگی بین فرش و مبلتان یا فرش و پرده تان از تنوع و ایده بیشتری برخوردار هستید .

مثلا فرض کنید شما فرشی با طرح و رنگ فراوان خریده اید . حالا شما میتوانید مبلتان را براساس هرکدام از رنگ ها یا طرح و نقش موجود در فرش انتخاب کنید و همچنین میتواندی پرده منزلتان را با یک رنگ دیگر موجود در فرش ست و تنظیم کنید.

البته نحوه انتخاب رنگ و نقش و هارمونی مناسب به خلاقیت شما بازمیگردد.

 

توجه۱: برای تنظیم یک هارمونی مناسب بین فرش ، مبل و پرده بهتر است ابتدا فرش را انتخاب کنید سپس مبل و پرده را بخرید.

توجه۲:سعی کنید بین انتخاب رنگ ها و طرح ها بیش از حد زیاده روی نکنید مثلا شما اگر یک فرش با طرح و نقش شلوغ دارید 

توجه ۳ : اگر فرش شما پر طرح و نقش است برای انتخاب مبل های خود میتوانید از رنگ هایی مانند: بژ ، سوسنی ،‌کرم ، کالباسی ، طوسی روشن ، سفید استفاده کنید .

 

در پست آینده خدمات فرش، یک جدولی تنظیم خواهیم کرد که  در آن جدول مشخص خواهیم کرد که هر فرشی با هر طرح و رنگی با چه مبل و چه رنگی باید تنظیم شود.

 

۳-در انتخاب کف پوش مناسب دقت لازم را به خرج دهید:

همان طور که در مورد اول هم گفتم به دلیل اینکه امروزه سبک و سیاق فرش کردن خانه ها از زمین تا آسمان دچار تغییر و تحول شده است و افراد دیگر مثل قدیم خانه هایشان را به طورکامل فرش نمیکنند. استفاده از یک کف پوش مناسب و تاثیر آن بر دکوراسیون فرش منزل شما بسیار از اهمیت ویژه ای بخورداراست.

شاید قدیم زیاد مهم نبود که کف خانه ها از چه کف پوشی است . اما الان نه تنها استفاده از کف پوش مناسب در کف خانه  اهمیت ویژه ای دارد ،‌ بلکه انتخاب کف پوش با طرح و رنگی مناسب نیز  اهمیت زیادی پیدا کرده است. و اولین چیزی که در بدو ورود به خانه مشاهده میشود کف خانه است.


برای آشنایی با انواع کف پوش های منزل کلیک کنید.


 

۲ نکته در انتخاب کف پوش مناسب:

 1. سعی کنید رنگ فرشتان در تضاد با رنگ کف پوشتان باشد این خود باعث میشود که فرش  شما از نظر بیننده بیشتر جلوه کنید و طرح و رنگ آن کاملا واضح باشد.

 2. اینکه گفتهشد فرش باید چند سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد تنها دلیلش یک چیز است و آن هم این است که  دیده شدن کف خانه که با پارکت یا سرامیک پوشیده شده است باعث میشود فضا و محیط خانه شما بزرگتر جلوه دهد.
 3. نکته ای که میتوانید به آن اهمیت بدهید این است که فرش و کف پوش در دوطرح متضاد باشند مثلا اگر کف پوش و فرش هردو طرح دار باشند  باعث شلوغی محیط خانه میشود.  البته اگر این مورد برای شما اهمیت دارد سعی کنید فرش و کف پوشتان در دو طرح متضاد باشند (ساده و پیچیده).

۴- استفاده از چند فرش به جای یک فرش:

میتوانید برای زیبا جلوه دادن هرچه بیشتر دکوراسیون فرش منزلتان در استفاده از آن خلاقیت به خرج دهید مثلا به جای استفاده از یک فرش بزرگ در پذیرایی خود از دوفرش با طرح و رنگ یکسان استفده کنید یا اگر طرح و نقش دو فرش متفاوت است سعی کنید حدالامکان رنگ ها یکی باشد.مثلا: هردو کرم باشند.

با این تکنیک به راحتی میتوانید فضای خانه را از یکدیگر مستقل کنید مثلا فضای پذیرایی را از نشیمن تفکیک کنید.

 

انواع فرش ماشینی از لحاظ ابعاد مختلف :‌۳×۲(۶متری) ،‌ ۴×۳(۱۲متری) ،‌ ۳.۵×۲.۵(۹متری) ،۴×۶(۲۴متری) .

 

۵- در پهن کردن فرش از خودتان خلاقیت به خرج دهید:

هیچ قانونی خاصی وجود ندارد که شما حتما باید فرشتان را راست و مستقیم پهن کنید بلکه میتوانید برای انجام دادن این کار خلاقیت را چاشنی کار خود کنید و کف را به شیوه و مدل های مختلف فرش کنید. 

۶-از تاثیر رنگ فرش بر دکوراسیون چیدمان فرشتان هرگز غافل نشوید:

امروزه کم تر کسی پیدا میشود که از روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن بر روح و روان انسان آگاه نباشد. اتفاقا همین قضیه در مورد طرح و رنگ فرش هم بسیار صادق است و میتواند تاثیر خارق العاده ای بر روند زندگی شما داشته باشد.

 

در مورد تاثیر رنگ بر دکوراسیون منزلتان ،‌ همان طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم به این نتیجه رسیدیم که برای داشتن یک چیدمان شیک در اتاق نشیمن رنگ فرش با رنگ مبلمان هایتان یا با رنگ پرده منزلتان باید از هر لحاظ متناسب و هم خوانی داشته باشند.

 

اکثر کارشناسان دکوراسیون در مورد انتخاب رنگ فرش به دومورد بسایر تاکید دارند:

 1. رنگ فرش شما هرچه که هست میتواند از رنگ مبل هایتان تیره تر باشد.
 2. رنگ فرش را به چند مدل و طریق میشود انتخاب کرد:  گاهی اوقات ممکن است بسته به شرایط و سلیقه شما فرشی را که خریداری میکنید۱- تک رنگ است یا از تنوع رنگ کمی تشکیل شده. یا میتواند عکس این قضیه رخ دهد یعنی فرش انتخابی شما ۲-از تنوع و رنج رنگی زیادی تشکیل شده باشد.

قبل از اینکه بخواهم در مورد این ۲ مورد  به طور کامل توضیح دهم ابتدا قبلش میخواهم در مورد نقش شرایط در انتخاب رنگ فرش مورد نیازتان کمی توضیح دهم .

شرایط شما در انتخاب فرش ماشینی بسیار مهم است مثلا اگر شما خانواده ای  پر جمعیت هستید و رفت و آمد به خانه شما زیاد است یا کودک در خانه دارید  و … به شما پیشنهاد میکنم در انتخاب طرح و رنگ فرشتان دقت کنید و برای نحوه چیدمان فرشتان  از فرش هایی با طرح و رنگ تیره استفاده کنید و هرگز به سراغ فرش هایی با زمینه رنگ روشن نروید چون آنگاه مجبور میشوید فرش را هرچند وقت یکبار برای شستوشو به قالیشویی تحویل دهید.

 

خب حالا برگردیم به سراصل مطلب خودمان

اگر فرشی را که انتخاب کردید۱- تک رنگ یا با تنوع رنگ کم است برای آنکه بخواهید چیدمان بقیه لوازم منزلتان اعم از پرده ، مبل یا … را  با آن یک رنگ  ست کنید زیاد پیشنهاد نمیکنم . آن هم تنها به یک دلیل : اینکه این کار باعث یک رنگ شدن محیط میشود . مثلا اگر فرش شما کرم است این جالب نیست که دقیقا رنگ مبل ، پرده یا کمد دقیقا کرم باشد.

اما راهکار چیست؟

راهکار این است که برای بهبود بخشیدن دکوراسیون منزل خود و همچنین زیبا تر جلوه دادن فرش تان بهتر است از رنگ های نزدیک به آن استفاده کنید. برای پیدا کردن رنگ های نزیک به یک رنگ و رنگ هایی که بیشترین هماهنگی را با رنگ مد نظر دارند میتوانید با یک سرچ کوچک در اینترنت سایت هایی را پیدا کنید که این کارا برای  شما خواهند کرد مثلا شما تک رنگ مدنظرتان را انتخاب میکنید و تمام رنگ های نزدیک به رنگ موردنظرتان را به شما نشان خواهد داد. و پس از آن میتوانید به وسیله رنگ های مشابه ست رنگ کنزل خودرا پیدا کنید.

 

اما اگر فرش انتخابی شما ۲- از تعداد رنگ زیادی با تنوع رنگ متفاوت است . برای اینکه فرشتان به بهترین شکل جلوه دهد به شما چند راه کار را معرفی میکنم .

 • ابتدا آن دسته از لوازمی که فکر میکنید در دکوراسیون منزل شما از اهمیت زیادی برخوردارند را انتخاب کنید 
 •  از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید( اصل این قانون برگرفته از وب سایت:e-farsh.com با دستخوشی از تغییرات است) چون فرشی را که انتخاب کرده اید فرشی با رنگ فراوان است برای انجام این تکنیک :                                                                              ابتدا ۳ رنگ فرش را انتخاب کنید. و از بین آن ۳ رنگ یکی را به عنوان رنگ اصلی که معمولا رنگ اصلی فرش است و رنگی که بیشتر از همه تکرار شده. ۲ رنگ دیگر را به عنوان رنگ های فرعی انتخاب کنید.(به عنوان رنگ دوم و رنگ سوم)
 • براساس قانون ۶۰-۳۰-۱۰ کاری که شما باید انجام دهید این است که ۶۰٪ از دکوراسیون منزلتان را براساس آن رنگ اولیه یا رنگ اصلی،۳۰٪ دکوراسیونتان را براساس رنگ دوم و ۱۰٪ را براساس رنگ اول با بقیه لوازم منزل ست کنید.

توجه :‌ باز هم تکرار میکنم در استفاده از این تکنیک هم به هیچ عنوان افراط نکنید چون پس از اجرای این تکنیک متوجه میشوید که همه اثاثیه منزلتان به صورت دسته های رنگی مشخصی  شکل گرفته اند .

در اجرای این تکنیک سعی کنید از رنگ های مشابه ( نه یکسان)اما یک خورده تیره تر یا روشن تر  از رنگ مد نظر(همان ۳ رنگ انتخابی) استفاده کنید.

 

درباره ی علی فرمانبر

6 دیدگاه

 1. سلام سایت خوبی دارید ، من به تازگی با سایت شما آشنا شدم و از مطالبتون بهره میبرم.

 2. سلام سایت خوبی دارید ، من به تازگی با سایت شما آشنا شدم و از مطالبتون بهره میبرم.

 3. استخدام راننده در تپسی

  سلام سایت خوبی دارید،من به تازگی با سایت شما آشنا شدم و از مطالبتون بهره میبرم.

 4. سلام
  بسیار عالی و کاربردی بود
  ممنون از سایت خوبتون

 5. با سلام و خسته نباشید. مطالب را بسیار اموزنده و کامل توضیح دادید. ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo