شرکت خدمات فرش فرمانبر

قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تابلوفرش / ۵ روش فوق سریع برای افزایش طول عمر و نگهداری از تابلو فرش

۵ روش فوق سریع برای افزایش طول عمر و نگهداری از تابلو فرش

اگر مقاله قبلی ما را که یک مقاله نسبتا جامع در مورد تابلو فرش است  را مطالعه کرده باشید در آنجا به همه نکات راجب تابلوفرش اشاره کردیم . اما به دلیل اینکه روش و طرز نگهداری از تابلو فرش ( به خصوص تابلو فرش های دستباف) موضوع بسیار مهمی است برای همین هم تصمیم گرفتیم در مورد نحوه نگهداری از تابلوفرش و اینکه چه شرایطی را باید برای نگهداری از تابلو فرش فراهم کنیم تا آنرا از تمام خطرات احتمالی محافظت کنیم ، این موضوع را در مقاله ای جداگانه به شما دوستداران تابلو فرش ارئه دهیم.

همان طور که در مقاله “  تمام مواردی که لازم است راجب تابلو فرش بدانید را دراین مقاله یکجا مطالعه کنید” گفته شد 

تابلو فرش های دستباف نسبت به تابلو فرش های ماشینی از قیمت و حساسیت بیشتری نیز برخوردارند به همین دلیل هم شرایط ایجاب میکند که نسبت به نگهداری از  تابلو فرش خود حساسیت بیشتری به خرج دهیم.

 

 

حتما توجه کنید
در این مقاله به ۵ نکته فوق ضروری اشاره کرده ایم که به شدت در نحوه نگهداری از تابلو فرش به شما کمک میکند

 

۱#- به شدت در نحوه نصب تابلو فرش خود کوشا باشید:

زمانی که از میخ و چکش جهت نصب تابلو استفاده میکنید دقت کنید که به تابلوفرش آسیبی از جمله پارگی وارد نشود. 

۲#- هر مکانی را برای نصب تابلوفرش انتخاب نکنید:

منظور این است که در محیطی یا مکانی که میخواهید تابلو را در آن نصب کنید از دوجهت به آن توجه کنید:

  • جهت مراقبت از تابلوفرش : 

گاهی از افراد فکر میکنند زمانی که تابلو بر روی دیوار نصب شد دیگر از هرگونه خطر و آسیبی در امان است.

اما باید بدانید حتی تابلویی که به دیوار نصب است احتمال پوسیدگی آن در اثر رطوبت  و یا رنگ پریدگی آن در اثر نورخورشید وجود دارد چرا که رطوبت ممکن است از طریق دیواررطوبتی  به تابلو فرش شما سرایت و نور مستقیم و مداوم خورشید به تابلو فرش  برخورد کند.

در مورد اینکه رطوبت چگونه میتواند به تابلو فرش آسیب وارد کند در عنوان ۵ همین مقاله بیشتر توضیح داده ایم.

 

  • جهت چشم انداز بهتر:

اینکه تابلوفرش را در چه مکان و محیطی نصب کنید بسیار مهم و تاثیر گزار در چشم انداز هرچه بهتر تابلو فرش شما دارد. مثلا تابلو را طوری روی دیوار نصب کنید که هارمونی و هماهنگی بسیار ویژه ای چه از نظر چیدمان و چه از نظر هماهنگی طرح و رنگ بین لوازم منزلتان ایجاد شود. اما چون این موضوع خارج از تخصص و بحث ما است پیشنهاد میکنم در این زمینه از متخصصان دکوراسیون داخلی کمک بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره کلیک کنید

 

 

۳#- در انتخاب قاب تابلو فرش دقت به خرج دهید : 

قاب تابلو فرش علاوه براینکه باعث میشود تابلو شما شیک تر و از دید بیننده تماشایی تر به نظر برسد یک نقش محافظتی بالایی دارد.

به این صورت که گاهی اوقات تابلو فرش های دستباف براثر خطای انسانی در بافت آنها کم و کاستی ایجاد می شود که با چشم قابل مشاهده است و قاب میتواند این کم و کاستی موجود دربافت تابلو را به صورت کامل بپوشاند طوری که کسی متوجه این عیب تابلوفرش نشود.

 این عیب و نقص در تابلو فرش های ماشینی به دلیل اینکه با دستگاه عمل بافت انجام میگیرد وبه صورت دقیق انجام میوشد مشاهده نمیوشد.

 

۴#-اگر حالا حالا ها قصد نصب تابلو را ندارید پس اصول محافظت از آن را بدانید:

رعایت این مورد یکی از اصول نگهداری تابلوفرش است.

گاهی اوقات پیش می آید که صاحب تابلوفرش قصد دارد تابلوفرش را در موقعیت و زمان مناسب آنرا به دیوار نصب کند و تا آن زمان تصمیم به نگهداری تابلو در گوشه ای از منزل در اتاق یا مکانی را دارد. که برای نگهداری تابلو به این شیوه باید چند نکته را حتما رعایت کنید:

۱- ابتدا این نکته را بدانید که چه برای تابلوفرش های دستباف و چه ماشینی حتما آنهارا به صورت  لول نگهداری کنید و از  تا زدن تابلو تحت هر شرایطی خودداری کنید. چون این کار در بلند مدت موجب شکستگی بافت تابلو فرش شما خواهدشد.

 

به شما پیشنهاد میکنم  حتما مقاله : “با معضل شکستگی فرش چه کنیم؟(توضیح کامل و جامع)” مطالب این مقاله برای تابلو فرش های ماشینی و دستباف نیزصدق میکند. 

 

 

۲- برای نگهداری از تابلوفرش دراتاق یا مکان مورد نظر حواستان باشد که :

  •   مکان مورد نظر به هیج عنوان در تاریکی مطلق نباشد و حتما طوری باشد که نور هرازگاهی در مکان نگهداری تابلو فرش رد و بدل شود. 

علت چیست : علت آن است که عدم وجود نور شرایط رشد حشرات را به خصوص بید فراهم میکند . بید میتواند در مدت زمان کوتاهی شروع به خوردن بافت فرش و تابلو فرش های دستباف کند که اصطلاحا به بید خوردگی فرش یا تابلوفرش معروف است.

نکته: بیدخوردگی تنها مخصوص فرش ها و تابلوفرش های دستباف است. و به هیچ عنوان بر روی فرش و تابلوفرش های ماشینی اثری ندارد.

 

پشنهاد خدمات فرش به شما”برای همیشه مانع بیدخوردگی فرش دستبافتتان شوید(صد در صد تضمینی)مطالب این مقاله برای تابلو فرش های دستباف نیزصدق میکند .

 

 

 

  • حتما هرچند گاهی مکان مورد نظر را چک کنید که رطوبتی نداشته باشد.

علت چیست: علت را در مورد بعدی بخوانید.

 

۵#- از رسیدن آب و رطوبت به تابلوفرشتان جلوگیری کنید:

اصولا رطوبت چه برای تابلو فرش های ماشینی و چه دستباف میتواند بلای خانمان سوز باشد. برای همین است که میگوییم هرچند گاهی تابلو را به صورت کامل از همه جهات چک کنید که به آن رطوبت یا خیسی نرسیده باشد .

رطوبت و خیسی موجب:

  • سستی بافت تابلو فرش میشود و به مرور زمان باعث پوسیدگی تابلو و در مدت زمان طولانی موجب از هم پاشیده شدن بافت تابلو فرش میشود.

 

مطالعه مقاله پیشنهادی خدمات فرش : “ هشدار!پوسیدگی فرش را مانند پوسیدگی دندان جدی بگیرید ” مطالب این مقاله برای تابلو فرش های دستباف و ماشینی نیزصدق میکند را حتما تا انتها مطالعه کنید.

 

  •  بر هم ریختگی  ترکیب رنگ تابلو فرش دستباف میشود ( البته برای تابلو فرش های ماشینی اینگونه نیست) طوری که در مدت زمان زیاد موجب میشود که تابلو فرش ظاهر اولیه خودش را به صورت کامل از دست بدهد. که برای ترمیم آن باید به رفوگر متخصص تابلو را تحویل دهید.

 

درباره ی علی فرمانبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo